P+L v USA

P+L v USA

Vzhůru ke Crater Lake

Crater Lake, nebo chcete-li česky, Kráterové jezero, se nachází ve státě Oregon v USA. Možná si řeknete, že jezera najdete i u nás. Tohle je však poněkud jiné a to hned z několika důvodů.

Ostrov čarodějů

Zdá se to až neuvěřitelné, ale toto jezero v jižní části Kaskádového pohoří vzniklo v kráteru vyhaslé sopky Mazama. Jeho rozloha činí 53 km² a hloubka dosahuje místy téměř 600 metrů, což z něj činí nejhlubší jezero v celých Spojených státech amerických. Poklidnou hladinu a symetrii jezera narušují dva ostrůvky, které vznikly při doznívání sopečné činnosti. Jeden nese název Ostrov čarodějů, druhý Přízračná loď. Kolem jezera můžete obdivovat fantastickou krajinu s rozličnými živočišnými druhy. A pokud byste se někdy rozhodli toto místo navštívit, a ještě k tomu v zimě, můžete si zde pro své toulky vypůjčit sněžnice.

Starý muž na jezeře

Další podivuhodnou záležitostí Kráterového jezera je starý muž, který se po něm pohybuje. Nepředstavujte si žádného dobrosrdečného stařečka s hůlkou, jedná se totiž o strom. Ano, čtete správně. Již od roku 1896 pluje po hladině 9 metrů dlouhý kmen stromu, navíc ve vzpřímené poloze. Dokáže za krátký čas uplavat značnou vzdálenost a místní obyvatelé jej pojmenovali Old Man of the Lake, tedy Starý muž na jezeře.

Chráněná území Oregonu

  • Národní park Mount Rainier: Území obklopující nejvyšší sopku celého pohoří - Mount Rainier. Pokrývá ji největší ledovcový systém v USA jižně od Aljašky.
  • Národní park Severní Kaskády: Oblast, která byla vyznačena z části Severních Kaskád, dominují zde přeměněné a usazené horniny. Nedaleko parku můžete spatřit vrcholy Glacier Peak a Mount Baker.
  • Národní vulkanická památka Mount St. Helens: Tento vulkanický skvost byl založen po erupci v roce 1980. Důvodem byla ochrana zničeného území, navíc toto místo nabízí unikátní šanci vědcům, aby mohli studovat jeho přirozenou obnovu.

Vložte komentář


Jméno (požadováno)


Příspěvek (požadováno)
Předešlý článek Další článek