P+L v USA

P+L v USA

Za krásami Národního parku Yellowstone

Je jen málo lidí, kteří by neznali Národní park Yellowstone, který se rozkládá ve třech amerických státech – Wyomingu, Montaně a Idahu. Největší část (91 % parku) se však rozkládá ve Wyomingu. Byl vyhlášen už 1. března 1872, což z něj činí nejstarší národní park na světě.

Odkud pochází název Yellowstone?

Jednou z verzí je, že park nese jméno podle Yellowstonské řeky, která jím protéká. Samotnou řeku na konci 18. století pojmenovali francouzští trapeři Roche Jaune, což v překladu doslovně znamená žlutá skála. Tento název ale nevymysleli Francouzi, jeho obdobu používal už indiánský kmen Mandanů, což byli původní obyvatelé této oblasti. Obecně se tedy předpokládá, že řeka získala svůj název po žlutě zbarvených skalách a park zase dostal své pojmenování podle řeky.

Poklady, které park skrývá

  • Old Faithful: Pravděpodobně se jedná o nejznámější gejzír na světě, pojmenován byl již roku 1870, voda dosahuje do výšky 32 až 56 metrů při výtrysku. Tento jev se průměrně opakuje každých 90 minut.
  • Mamutí horké prameny: V severní části parku vytvořila vulkanická činnost nevšední podívanou v podobě teras a kaskád, vyvěrají zde horké plyny a naleznete zde i bublající bahenní sopky.
  • Lower Falls: Tento národní park se může pochlubit velkým počtem vodopádů různých velikostí, konkrétně je jich 110. Mezi nejimpozantnější patří vodopád Lower Falls, který dosahuje výšky úctyhodných 94 metrů.
  • Žluté skály: Usazující travertin zbarvuje skály většinou bíle, popřípadě vlivem oxidů železa krémově. V důsledku přítomnosti a působení termálních bakterií a řas získaly některé z nich nádech žlutý, hnědý, oranžový či zelený.

Okouzlující fauna

Zvířat zde žije velká spousta, jen ptáků je zde na 250 druhů, včetně orla bělohlavého, což je národní pták USA. Mimo jiné zde můžete spatřit losy, medvědy grizzlyho a baribala (možná právě od nich pochází inspirace pro vytvoření dětských kreslených příběhů o Méďovi Béďovi), vlky a kojoty.Vložte komentář


Jméno (požadováno)


Příspěvek (požadováno)
Předešlý článek Další článek